“Inimeste seas on pärast selleteemalisi artikleid raputus toimunud, see on väga hea,” räägib üks Tartu turul oma toodanguga kaupleja. “Kõik muudkui küsivad müüjatelt, et kust on see kaup pärit. On hakatud ostma kõveraid porgandeid ja uurima, et kapsa sees oleks ikka ussiauk ka.”

Praegu müüdavat väga palju sissetoodud uba, sibulat, küüslauku, porgandit ja tomatit. Endiselt läheb tähelepanuväärne osa sellest tema sõnul letile eestimaise nime all.

“Mul ei ole selle vastu midagi, et kaupa sisse tuuakse. Kuid mind häirib, et letil muutub see järsku eestimaiseks,” ütleb ta.

Ausate tootjate jaoks tähendab odav sissetoodud kaup aga tugevat konkurentsi.

Järve aiandi peremees Vahur Järv ütleb, et seesuguse vildaka konkurentsiga on küll juba ära harjutud, kuna pole nähtud võimalust midagi muuta. Ta leiab, et probleemiga tegelemine on eelkõige riigi ülesanne ning seni on see töö neil tegemata jäänud.

“Tartu turul on aus kauplemine pandud müüjate südametunnistuse peale. Ka meie kaupleme varakevadel hispaania kartuli ja kreeka maasikaga. Ostjad on meid kiitnud, et kõik päritolumaad on kirjas,” ütleb Järv. “Päritolumaa pole probleem, lihtsalt kaup peab korralik olema. Eestis pole kõike aastaringi võtta, siis peabki välismaist müüma, kuna ostja ju tegelikult seda tahab.”

Tartu avaturg 2009. aastal. Välisilmes on vähe muutunud.
Foto: Raivo Tasso

Mehe hinnangul on oma kauba müüjad ning vahendajad turul arvuliselt pooleks. Järv leiab, et vahendajaid ei saa turult ära ajada, aga oleks vale arvata, et kogu turg ainult petistest koosnebki. Lihtsalt petmine peaks ära lõppema.

“Kevadel, kui esimene eesti tomat liikvele läheb, siis tekivad kõikidele lettidele järsku eesti tomatid. Tegelikult võib tomatikasvatajaid ühe käe sõrmedel kokku lugeda,” ütleb Järv. “Kurgiga sama lugu. Selle kasvatajaid on küll mõnevõrra rohkem kui tomatil, aga müüjaid on ikka tunduvalt rohkem.”

Järv leiab, et päritolumaaga petjaid peab kimbutama, kuna muidu nähtusest lahti ei saa. Hiljuti tekkinud kära on tema sõnul ka olukorda muutnud. Kui varem jäeti sildile päritolumaa kirjutamata, siis nüüd seda tehakse. Samas on endiselt kõige mugavam jätta silt tühjaks, sest siis ei pea otseselt valetama.

“Inimesel ei tõuse endal käsi valetama. Kui aga kirjutad, siis on teada, et valetad teadlikult. Kuid tegelikult ei jäta seadus võimalust, et sa jätad sildile päritolumaa kirjutamata,” räägib Järv. “Nad peavad hakkama seda nõuet täitma. Seega – kui on kirjutamata, siis on juba asi kahtlane.”

Tartu turu juhtkond võtab ka omalt poolt midagi ette.

Turg teeb templi


“Talutoodangu populariseerimiseks alustame Turu Tempel kvaliteedimärgi juurutamisega, mis on mõeldud eeskujulikele kauplejatele, kes ise toodangut kasvatavad või valmistavad ning turul müüvad,” selgitab AS Tartu Turg tegevjuht Rene Kiis.

Ta on koos turu juhtkonnaga asunud külastama tootmisi ja kasvatusi, et veenduda nende toodete vastavuses templi nõuetele. Praeguseks on külastatud Kuusiku, Langemäe ja Wiira talusid.

Turu Templi märgiga tooteid ja müüjaid esitletakse esmakordselt 2. augustil Tartu turuhoones toimuval toidu- ja veinifestivalil.

“Turg on hinnatuim ja väärtuslikuim partner väiketootjatele, vastutustundlikele kauplejatele ning kvaliteeti ja värskust hindavatele klientidele,” sõnab Kiis, kes peab turgu Eesti toidu visiitkaardiks Tartus.

Turu Tempel antakse välja kohalikele kauplejatele, kelle kasvatust või toodangu valmistamist on eelnevalt kontrollitud ja müügitegevust jälgitakse.
Foto: AS Tartu Turg

Ta räägib, et taludele on turg tihtipeale ainus püsiv müügikoht, sest suurte kaubanduskettide hankelepingud on väiketootjale riskantsed ja oma poe loomine kulukas ning mõttetu.

“Soovime, et turul müüdaks vaid usaldusväärsetelt tootjatelt pärinevat värsket ja kontrollitud päritoluga kaupa. Kui aastate eest oli turgudel kohustus kontrollida müüdava kauba kvaliteeti, siis tänased seadused turgudele otseselt sellist kohustust ei pane,” ütleb Kiis ning osutab et müüdava kauba kontrolli tagavad veterinaar- ja toiduameti inspektorid.

Turu Templi tingimused
  • Turu Tempel on Tartu Turu poolt väljastatud kvaliteedimärk.
  • Turu Templi eesmärk on propageerida taludes, väiketootmistes kasvatatud, toodetud ja turul talunike enda poolt müüdavat kaupa, selle kauba usaldusväärsust, asjatundlikku ja ausat müügikultuuri.
  • Turu Templi omanik annab kauba kohta igakülgset ausat infot, tagab kauba väljapaneku ja oma kauplemiskoha ning selle ümbruse eeskujuliku korra.
  • Turu Templi omanik teostab asjatundlikku ja aktiivset müüki ning tagab ostja rahulolu.
  • Turu Templi omanik kasutab korrektselt Turu Tempel märki ja kleebiseid ning Tartu Turu hinnasilte müügikohas.
Tartu turuhoones toimuvad sageli küllaltki rahvarohked üritused.
Foto: Argo Ingver