„Pääsukesemärgiga tunnustatud toodete hulgast leiab nüüd Hiiumaa mett, Tartumaal kasvanud marjadest valmistatud toormoosid, kodumaised kanamunad, erinevad pagaritooted ja teised väärt Eesti toidutooted,“ selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Pääsukesemärk näitab lisaks toote kõrgele kvaliteedile ka seda, et toidutoote valmistamisel kasutatud põhitooraine on kasvanud Eestis.

Sõrmuse sõnul sai pääsukesemärgiga toodete nimekiri meeldiva täienduse. Nüüd kannab Eesti kõige tuntumat päritolu- ja kvaliteedimärki kokku juba 370 Eesti toidutoodet ning EPKK kvaliteedisüsteemis osaleb 77 Eesti ettevõtet.

Kõige rohkem pääsukesemärgiga tooteid on Eesti Pagari, Farmi Piimatööstuse ja Marjamaa talu tootevalikus. Pääsukesemärgiga tooteid tarbides saab kindel olla nende toodete heas kvaliteedis ning ühtlasi oma ostude kaudu toetada kodumaist põllumajandust ja toidutootmist.

Tooteid esitati hindamiseks kõigis kuues tootegrupis. Novembri lõpus Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojas toimunud toidutoodete hindamisel hindasid tooteid toiduainetööstuste, teadusasutuste ja -laborite
erialaspetsialistidest koosnevad ekspertkomisjonid, kes on saanud hindamise läbiviimiseks EPKK poolt vastava koolituse. Toodete hindamine toimub objektiivsete kriteeriumide alusel, ekspertide isiklikud maitse-eelistused arvesse ei lähe. Objektiivsuse tagamiseks hindavad eksperdid tooteid anonüümselt, ilma et nad teaksid konkreetse toote valmistajat ja kaubamärki.

Lisaks uute toodete hindamisele tegid eksperdid ka juba kvaliteedimärke kandvatele toodetele järelhindamist. Sellel hindamisel osales kokku 30 toodet kõigist tootegruppidest ja kõik need tooted vastasid jätkuvalt kvaliteedimärgi kandmise nõuetele.

Tänavu märgikandmise õiguse saanud toode võib seda kanda 31. detsembrini 2018, seejärel on võimalik litsentsilepingut pikendada, kui toode vastab jätkuvalt esitatud nõuetele.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda on toidukvaliteedimärke välja andnud 1998. aastast alates, selle aja jooksul on kvaliteedimärgi saanud tuhandeid tooteid.