Vasalemma vallavanema Mart Metsa sõnul mõjus neile kõige rängemalt Rummu vangla sulgemine.

„Siis kaotasid eelkõige töö inimesed, kel ei olnud Eesti kodakondsust ning need, kes ei osanud riigikeelt. Ämari sulgemine läks mõnevõrra valutumalt. Murru vanglas töötavad juba inimesed, kes on tööjõuturul konkurentsivõimelised ning see loodetavasti Vasalemma valla tulubaasi oluliselt ei mõjuta," rääkis vallavanem.

Ajalooliselt kujunenud rahvastik

Vähekvalifitseeritud endised vanglatöötajad jäid Rummu ja Ämari alevitesse elama. Ehkki suur osa neist leidis töö, sekkus nüüd majanduslangus, mis andis suurema hoobi just neile, kel kvalifikatsioon ja oskused nii head ei olnud. Vallavanema sõnul on siin hetkel suur töötute ja toimetulekutoetuse saajate hulk.

Optimismiks on põhjust

Vasalemma valla naabriks on Padise vald, kes paistab võimekuse indeksis silma positiivselt, olles alla 2000 elanikuga omavalitsuste arvestuses esikohal. Eile eestielu.ee-le antud intervjuus arvas Padise vallavanem Leemet Vaikmaa, et naabrid on küll hetkel veel kehvas seisus ent ta usub, et lähiaastatel on oodata tõusu.

Mart Mets on naabrite optimismi üle rõõmus ning loodab muidugi ka ise, et Vasalemma vallal hakkab paremini minema.

„Teisiti oleks raske siin töötada. Üksikisiku tulumaksu laekumise tõus inimese kohta on võrreldes 2011. aastaga natuke kõrgem kui Eestis keskmiselt. Esimesse klassi läks lapsi rohkem kui viimastel aastatel, lasteaialapsi oli  rohkem ehk viisteist aastat tagasi. Elamumajanduses on olukord enam-vähem stabiliseerunud," rääkis Mets.

Liituda või mitte liituda?  

Vallavanem Mets hetkel liitumisküsimustega ei tegele, see ongi tema sõnul poliitiline küsimus ehk eelkõige vallavolikogu otsustada.

„Olen alati olnud seisukohal, et valla arengus ei ole väga olulisel kohal tema suurus. Sellegipoolest olen alati valmis arutama teiste omavalitsustega liitmise küsimusi," ütles Mets.

Võimas omavalitsus jäi siiski tekkimata

2011. aasta novembris tegi Keila vald võimsa ettepaneku neljale naabrile. Nende plaani kohaselt võinuks liituda Keila vald, Keila linn, Paldiski linn, Padise vald ning Vasalemma vald. Keila linn oli tookord ainsana valmis asja tõsiselt arutama, kuid soovis kaasata ka Saue valda, Saue linna ning Harku valda. See meeletu plaan on aga hetkel kalevi alla jäänud.

Vasalemma, Keila, Kernu, Nissi ja Padise vallad on aga moodustanud Lääne-Harjumaa Koostöökogu, võib-olla tekivad just siit tulevikus uued ühinejad.

Tabelis on toodud Harjumaa omavalitsuste pingerida KOV võimekuse indeksi vastavaldatud tabelis:

Koht 2008-2011 Koht 2011Koht 2010Koht 2009Koht 2008
1RAE VALD1221
2VIIMSI VALD3112
3TALLINN LINN8434
4SAKU VALD5775
5SAUE LINN2543
6HARKU VALD4366
7JÕELÄHTME VALD61057
11KEILA LINN1111118
12SAUE VALD10121214
25KOSE VALD18202820
26KUUSALU VALD17221523
27KIILI VALD22262338
29MAARDU LINN40403333
33RAASIKU VALD35372929
35ANIJA VALD24343827
36PADISE VALD58363036
45PALDISKI LINN33495628
51KEILA VALD56614751
54KÕUE VALD83565153
55KERNU VALD61835443
70NISSI VALD48666561
83LOKSA LINN152975731
103AEGVIIDU VALD9095125144
114VASALEMMA VALD13312710670