Viimased viis aastat on koolinoortele Tartu rahulepingu aastapäeva pidulikke tähistamisi korraldanud Vabadussõja Mälestiste Hoidmise Selts.

“Lapsi on selleks Tartusse kohale sõitnud arvukalt üle Eesti, isegi venekeelseid Narvast,” räägib seltsi esimees Enn Voika.

Kui neljal esimesel aastal polnud Tartu rahu aastapäeva tähistamise üritusele toetajate leidmisega erilisi raskusi, siis aasta tagasi andis masu juba tunda ja Vanemuise suure maja saaliüüri 9400 krooni tasus Voika juba omast taskust. Toetustest piisas kaugelt kohale sõitnud lastele vaid Värska vee, jäätise ja kohukeste ostmiseks.

Ministeerium ei vastanud

Kuna võis arvata, et tänavu on veelgi raskem toetajaid leida, pöördus Voika läinud kevadel kirjaga haridusminister Tõnis Lukase poole palvega teha tänavuse ürituse korraldamisel koostööd.

“Me ei tahtnud palju, taotlesime ainult luba kasutada paar tundi ministeeriumi saali tasuta ja pakkuda lastele väikest sooja lõunat,” räägib Voika, lisades, et lektori, orkestri ja muu asjaajamise oleks selts ise korraldanud.

Kuna vastust ministeeriumilt Voika ei saanud, saatis ta 5. septembril välja teise kirja, seekord tähituna. Seegi jäi mehe kinnitusel vastuseta. Oli suur oht, et 90. juubelinumbrit kandev aastapäev võib rahapuuduse tõttu hoopis ära jääda.

Ent õnneks sai Voika viimasel hetkel abi Tartu kõrgema kunstikooli rektorilt Vallo Nuustilt, kes andis 2. veebruari keskpäeval algavaks ürituseks tasuta kasutada hiljuti kunstikooli käsutusse tulnud endise Nooruse kaupluse ruumides asuva galeriisaali.

“Kuna ruum ei mahuta palju lapsi, piirdume seekord vaid Tartu koolinoortega, kuigi olen kuulnud, et ka mujalt, näiteks Rakkest on noori tulemas,” räägib 71aastane Voika ja annab teada, et Tartu rahust ja selle tähtsusest on rääkima kutsutud Tartu ülikooli ajaloodoktor Ago Pajur.

Kohaletulnutele tahab Enn Voika pakkuda ka väikest kehakinnitust — morssi, võileibu, saiakesi, pirukaid, komme. Voika ütleb, et selleks kulub tal vähemalt mitme kuu pension. Aga seda kulutust ei pea ta ületamatuks. Eesti riik on talle kallim kui see raha.

Kuigi Voika on rahul, et traditsioon ei katke, teeb teda murelikuks haridusministeeriumi suhtumine, kes ei pidanud vajalikuks talle isegi vastata.

“Kes siis veel peaks õpilaste isamaalise kasvatuse ja ajaloohuvi eest seisma kui mitte haridusministeerium,” jääb ta nõutuks.

Kurb arusaamatus

Haridusministri nõunik Toomas Liivamägi peab Enn Voika kirjaga seotut kahetsusväärseks arusaamatuseks. Tema sõnul sisaldas kiri eelkõige palvet kohtumiseks ja aruteluks, mispuhul on kõige lihtsam täpsemalt telefonitsi kokku leppida.

“Telefoni teel kontakti otsimine aga ebaõnnestus ja koos sellega jäi tõenäoliselt tähelepanu alt kõrvale ka kirjalik vastamine,” tunnistab Liivamägi.

Samas peab Liivamägi vajalikuks lisada, et haridusministeerium peab Vabadussõja ja Tartu rahu tähistamist ning noorte hulgas teadvustamist tähtsaks ning toetab igati vastavateemalisi ettevõtmisi. “Kindlasti on sellisel juhul võimalik saada ürituse korraldamiseks ministeeriumi saali ja vajadusel muudki ürituse juurde kuuluvat.”


Tähistamine 2. veebruaril Tartus

- Pärgade asetamine
8.15 Vabadussõja monument Pauluse kalmistul
8.30 Lõuna-Eesti vabastajate mälestussammas Raadi kalmistul
8.45 Julius Kuperjanovi haud Raadi kalmistul
9 Tartu vabadussammas (Kalevipoeg) Vabaduse pst äärses pargis

- Postmargi “90 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest” müük ja esimese päeva tempel
11–18 Eesti Rahva Muuseumi postimuuseumi postipunktis

- Tartu rahulepingu sõlmimise tuba Vanemuise tänav 35
13–19 avatud külastajaile

- Kõnekoosolek
12 Vanemuise 35 kõrval

- Konverents “Üliõpilased Vabadussõjas”
13 Tartu ülikooli aulas

- Ettekandepäev
14.40 linnamuuseumis

- Jaan Poska mälestusmärgi avamine
17.30 Vanemuise 35 kõrval

- Tartu rahu 90. aastapäeva vastuvõtt
20.30 kaitseväe ühendatud õppeasutuste saalis, kutsetega

Allikas: Tartu linnavalitsus