Enamasti püsib kümnest üheksa kiir- või tarbimislaenu või järelmaksuvõtjat maksetega laitmatult graafikus, selgus BestCrediti laenu-uuringust.

“Kui inimesel tekivad tagasimaksega probleemid, siis enamasti lahenevad need kiiresti ja suuremate raskusteta,” rõhutas BestCrediti juhataja August Käära. “Kuid siin on erandiks Lõuna-Eesti, kus laenumaksega hättajäänuist iga kolmas satub oma võlaga inkassosse, kohtusse või täitemenetlusse.”

Eestis keskmiselt jõuab kiir- või tarbimislaenu maksehäire tõttu inkassosse, kohtusse või täitemenetlusse vaid iga viies-kuues hättajäänu.

Kui paljud aga üldse laenuraha kasutavad? Majapidamiste finantskäitumise uuringu järgi on ligi 40% peredest võtnud laenu ja 20% neist on seejuures võtnud eluasemelaenu. Ligi 80%-l laenu võtnud peredest kulub laenumaksetele kokku kuni 30% sissetulekust ning ülejäänutel rohkem kui 30% sissetulekust.

SEB uuringus tunnistas 25% vastanutest, et nende väikelaenu, järelmaksu ja/või krediitkaartide kohustused lähenevad 10 000 eurole, 22% juhtudest ei ületa laenusumma 5000 eurot; 40% vastanutest ei oma üldse kohustusi väikelaenu valdkonnas.

Sellest, mille jaoks enamasti laenu võetakse ning kas pole mitte tegemist ülelaenamise ohuga, loe SIIT.