Lääne-pöialpoisi pesitsemist Eestis seni tõestatud ei olnud, ehkki territoriaalseid linde on kohatud mitmel korral (näiteks 2017. aastal Suurel Munamäel).

Vasakul noor lääne-pöialpoiss, pildistatud 31.07.2018 Pärnumaal Jaagupis. Paremal toitu kandev vanalind, pildistatud 19.07.2018.
Fotod: Irja Tammekänd

Lääne-pöialpoiss (Regulus ignicapilla) on Lääne- ja Lõuna-Euroopa liik, kelle püsilevila ulatub Leeduni. Kui veel kümme aastat tagasi oli ta Eestis haruldane eksikülaline, on viimastel aastatel lääne-pöialpoisi vaatluste arv oluliselt sagenenud. Lääne-pöialpoisi vaatlusi eElurikkuse andmebaasis näeb siin.

Pöialpoiss. 17.09.2006, Sõrve säär, Saaremaa. Eestis tavaline pöialpoiss on lääne-pöialpoisist tagasihoidlikuma välimusega.
Foto: Margus Ots

Meie tavalisest pöialpoisist (Regulus regulus) eristub lääne-pöialpoiss värvikirevama näomustri poolest. Kuigi neid linde lihtne vaadelda ei ole – pöialpoisid tegutsevad enamasti kõrgel puude latvades –, on pöialpoisi liike lihtne eristada laulu järgi. Eestis tavalise pöialpoisi laulu kuula siit, lääne-pöialpoisi laulu siit.

Allikas: Linnuvaatleja.ee