Siniste või lillade õitega siberi võhumõõka ei maksa looduslikest kasvukohtadest endale vaasi panemiseks korjata. Kes aga soovib neid kauneid õisi ise kasvatada, võib sügisel võhumõõga seemneid korjata ja need oma aeda kasvama panna. Nii saab taimi paljundada küll, looduslikke kasvukohti rikkumata.

Kollane võhumõõk on laiemalt levinud ega ole looduskaitsealune taim. Teda kohtab isegi lageraielangi vesistes lohkudes, sagedamini siiski metsakraavides.

Nii siberi kui kollane võhumõõk eelistavad kasvamiseks ja õitsemiseks kohti, kus piisavalt niiske maa ja rohkelt valgust. Sellisteks kohtadeks ongi peamiselt metsakraavid ja nende kaldad. Võsa lõikamine kraavidelt aitaks võhumõõkadel pikemaks ajaks ühte kohta paigale jääda, kus inimesel nende kauneid õisi vaadates meel kohe rõõmsam ja tuju parem.

Mõlemad võhumõõgad on aedades kasvatatavate iiriste sugulased. Suursugused õied meelitavad ka putukaid ligi, kusjuures lõhnab ainult sinine siberi võhumõõk, kollane sugulane on lihtsalt ilus, kuid lõhnatu.

Foto: Leili Mihkelson