Aastast 2030 ei peaks Hiiumaal enam sünnitusabi pakutama. Kvaliteetse abi tagamiseks peaks aastas olema 500 sünnitust. Niipalju sünnitusi on vaid Tallinnas, Tartus ja Kohtla-Järvel. Samas lisatakse, et ka Pärnu ja Kuressaare võiksid tõesti olla sünnitushaiglate nimekirjas.

Hiiumaal on praegu 50 sünnitust aastas. Sealse haigla juht Riina Tamm ei kujuta sünnitusabi kadumist Hiiumaalt eriti ette. Kuna Haapsalus, Raplas ja Keilas tulevikus sünnitusosakonda pole, jääb valida Pärnu, Tallinna ja Kuressaare vahel. Siinkohal tulevad mängu logistilised probleemid: laevad öösiti ei sõida ja kopter tuleb kaugelt Tallinnast.

Märt Kõlli ütles Saarte Häälele, et Kuressaare haiglal oleks hiidlastest sünnitajate üle ainult hea meel. See tõstaks ka siin vähenevat sünnitajate arvu. “Mis puudutab meie sünnitusosakonna jaoks täiendavaid patsiente, siis see on kindlasti vajalik – 1990-ndatest tänaseni on meie sündide arv langenud 750-lt 250-le,” näitlikustas Kõlli.

Värskes haigekassa uuringus tõdetakse, et rahvaarvu vähenemise ja arstide põua tingimustes on mõistlik jätkata enamiku ja keerukamate erialade vastuvõtte vaid Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Kohtla-Järvel.