Teil on nohu, hingamine on raske, pea nagu vatti täis. Ülemiste hingamisteede haiguste all kannatavad paljud inimesed ja nii mõnelgi neist on haigus muutunud krooniliseks. Haigust põhjustav bakter on muutunud antibiootikumi suhtes tundetuks. USA 35 miljonit patsienti peavad taluma sagedast kirurgilist sekkumist: kolba õõnsused tuleb haigusetekitajast puhastada.

Pennsylvania Ülikooli professorid Robert J. Lee ja Noam A. Cohen, kes aastaid on uurinud ninaõõne- ja kopsurakke, püüdsid leida keha immuunreaktsioonist viisi, kuidas epiteelrakud hingamisteede nakatumise vastu võitlevad. Nad avastasid senitundmatu: inimest võib tõvestavate bakterite eest kaitsta tema keel.

Täpsemini, keelel asuvad valgud, mida kutsutakse maitseretseptoriteks ja mis on tundlikud kibedale maitsele. Siiani arvati, et kibedatundlikkus, mille tarbeks on kogunisti 25 eri retseptorit, on oluline mürkainete tabamiseks toidust. Kuid kibedaretseptoritel on ka teine õilis ülesanne: nad kaitsevad meid bakterite eest, vallandades bakterivastase sõja.

Esiteks saadavad nad signaale, mis sunnivad rakke liigutama juuspeeni karvakesi oma pinnal, et bakterid eemale pühkida. Teiseks ütlevad retseptorvalgud, et on aeg vallandada lämmastikoksiidi.