Maie Ramjalga tunnustati harrastusteatrite valdkonna arendamise eest. Ta on 1999. aastal loodud Jõelähtme Lavagrupi asutaja ning lavastaja, möödunud aastal korraldas ta Harjumaa täiskasvanute harrastus teatrite festivali ja on väga konstruktiivselt korraldanud erinevaid sündmusi väikeses rahvamajas. Maie Ramjala aktiiv ne kultuuritöö on toonud tuntust Jõelähtmele, Harjumaale ja kogu Eestile.

Intervjuu Merike Metstak

Maie: Püüan võimalikult ausalt vastata sinu intri geerivatele küsimustele ja nii lühidalt, kui oskan, sest lugejal kindlast juba silme ees virvendab, lugedes taas Ramjalast ja Lavagrupist.

Olen ikka veel sellest tiitlist uimane. Igatahes väga hingeminev ja hää tunne on. Soovin kõigile toredatele kolleegidele taolist kogemust! Mõtle - su tööd on vastu võetud ja heaks kiidetud! Parim, mis saab olla aktiivse tööperioodi lõpuveerandis.

Jõelähtme Lavagrupp on kriitikute sõnul võimeline silmad ette tegema isegi kutselisele teatrile. Saavutustest on tõesti valla lehes ja mujalgi alati pikad jutud olnud, sinust endast mitte. Nüüd siis teeme teistmoodi. Räägi, mis asi see näitlemine on ja miks inimesed seda teevad?

Maie: Mingit definitsiooni selle kohta pole kuulnud. Minu jaoks on näitlemine anne, sisemine kutse lavale ja kõva töö iseendaga, rolliga. Näitleja on edev, kuid suur näitleja suudab seda varjata. Aplaus ja tunnustus on tema leib. Lava maagiline tõmme jääb surmani.

Kus sa teatritegemist, näitejuhtimist õppisid?

Maie: Minul on paljud olulised asjad juhuse tahtel toiminud. Viivi Metslaid vedas mu lihtsalt Pedasse eksamitele. Läksin ettevalmistamata. Poole pealt hakkas toimima tunne, et äkki saan sisse. Konkurss oli kõva. Kui hästi mäletan, siis üheksa inimest koha peale. Vastu võeti 18. Õppisime kultuurharidus tööd, lisaerialaga näite juhtimine. Meie kursusel vedas õppejõududega: Kaarel Toom, Leo Martin. Lühikest aega tegelesid meiega veel Ilmar Tammur, Mai Mering, Heino Kulvere.

Milline on Sinu suurim puudus?

Maie: Puudusi on mul palju: süsteemitus, mugavus, ei ole loodud ülemuseks. Mul on piinlik täiskasvanud inimesele märkust teha, kui ta ise sellest aru ei saa. Ja siis ükskord kui mõõt täis, prahvatan.

Aga milline suurim väärtus?

Maie: Väärtus? Arvan, et oskan kuulata inimest, lohutada, lahendusi leida. Olen lojaalne.

Millist annet sooviksid veel omada?

Maie: Soovin, et oskaksin mängida mingit pilli. Kodus tinistan vahel mandoliini. Isa õpetas.

Milline on kõige meeldejäävam juhtum, mis on sind tabanud meie Lavagrupiga seoses?

Maie: Meeldejäävaid sündmusi Lavagrupiga on terve vagunitäis. Kõik on meeles. Iga lavastus on olnud sündmus omaette. Aga võib-olla Kultuurkapitali aastapreemia 2006. aastal, murdepunkt etendusega "Hr. Biedermann ja tulesüütajad", esimest korda ettepanek Harrastusteatrite Liidult välislähetusele? Veel ka Tšehhovi võidukäik siiani. Lavagrupist võin rääkida peast koos kõikide aastanumbrite ja tegelastega.

Mida sa inimestes kõige rohkem hindad?

Maie: Ma hindan inimestes pühendumist töösse. Tõsist suhtumist proovidesse. Koostööd lavastajaga, oskust kuulata ja mitte targutada.

Mis meeldib sulle inimeste juures kõige vähem?

Maie: Ma vihkan ülbitsemist, taktitundetust, labasust, staaritsemist.

Kas oled sageli inimestes eksinud?

Maie: Oma arust ma tunnen inimesi. Eksimusi tuleb, sest ma usaldan inimesi, lobisen palju ja see maksab mõnikord valusalt kätte.

Kui kergesti sa solvanguid andestad?

Maie: Ma ei ole vihapidaja. Kuid hinge jäävad valusad momendid püsima.

Millisesse inimlikku nõrkusesse suhtud leebelt?

Maie: Inimene on nõrkuste kogum. Tahtejõud ja moraal hoiavad meid eksimustest. Annan andeks kõik, mis pole pahatahtlikkusest sünnitatud ja mis ei sega tööd ja sõprust.

Kas on juhtunud, et sa ei ole tõtt rääkinud?

Maie: Lausvalet ma vihkan. Luisanud olen küll ja fakte tsipa moonutanud. Ikka juhtub.

Kas su lähedaste sõprade hulgas on suuri kunstnikke, näitlejaid või muid avaliku elu tegelasi?

Suuri kunstnikke? Õe peres neid kamaluga võtta. Õemees on Aleksander Eelmaa, nätleja ja lavastaja; õepoeg Taavi Eelmaa, näitleja; tütar Liisi Eelmaa teatrikunstnik.

Kes on Sinu lemmiknäitlejad?

Maie: Lemmiknäitlejaid on palju. Taavi Teplenkov, Maarika Vaarik, jne.

Aga lemmiklavastajad?

Maie: Hea meelega vaatan Nüganeni lavastusi, harrastusteatrite töös Tiit Alte.

Kas sa talud üksindust? Või ei olegi sa üksi?

Maie: Inimene on loodud karjas elama. Ei talu üksindust. Kuigi mõnikord põgenen meelsasti üksindusse, aga sealt tulen varsti tagasi seltskonda. Elan üksinda.

Oled sa õnnelik? Sinu unistus õnnest?

Maie: Mis on õnn? Vaata oma hetke elu - mis toimub? Kui töökohas on asjad korras, töö laabub, ülemused on mõistlikud, lastega suhted head, nende elud korras, sõbrad on toeks, tegus tulevik silmapiiril - mis sa hing veel ihkad? Täielik nirvaana!

Mis on sinu meelest sattumine äärmiselt raskesse olukorda?

Maie: Raske olukord? - Kui sa satud iseendaga pahuksisse. Siis on maailm must

Sinu lemmikmõttetera, mida püüad järgida?

Maie: Ära tee (ütle) teisele seda, mida sa ise ei taha, et sulle tehtaks (öeldaks).